Fotograficzne ABC - odcinek drugi

FOTOGRAFICZNE ABC

Odcinek drugi

Obiektyw

Każdy aparat fotograficzny wyposażony jest w obiektyw. Obiektyw to element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz obserwowanego przedmiotu do dalszej części aparatu.
W aparatach analogowych obraz przenoszony jest na film fotograficzny. Natomiast w aparatach cyfrowych elementem rejestrującym obraz jest matryca światłoczuła zwana też sensorem lub przetwornikiem.
Żeby jednak zrozumieć podstawowy podział obiektywów wypadałoby wspomnieć w tym miejscu o ogniskowej.
Ogniskowa oznaczana małą literą „f” wyrażana jest w milimetrach np. f=35 mm. Jest to odległość między ogniskiem układu optycznego F, a punktem głównym układu optycznego np. odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle do jej osi.

Ogniskowa jest jednym z podstawowych parametrów opisujących obiektyw. Przykładowo obiektyw szerokokątny (czyli taki z krótką ogniskową) skupia ognisko układu blisko matrycy. W przypadku teleobiektywu jest odwrotnie, a więc przy długiej ogniskowej kąt widzenia jest niewielki. Co się z tym wiąże? Przybliżenie, znane nam też jako zoom.
Istnieją obiektywy stało ogniskowe, gdzie ogniskowa ma wartość stałą (nie można przybliżać i oddalać fotografowanego obiektu) o oznaczeniu np. 35 mm lub 50 mm.

Zmiana ogniskowej to nic innego jak znane nam pojęcie zoomu. Jeśli posiadamy obiektyw o zmiennej ogniskowej, możemy regulować ją za pomocą pierścienia znajdującego się na obiektywie. Regulacja ta wpłynie na zmianę położenia soczewki w stosunku do matrycy.
Ważne jest, żeby wiedzieć i rozumieć podstawową zasadę, czyli kąt widzenia w zależności od wybranej ogniskowej.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes