Fotograficzne ABC - odcinek piąty

FOTOGRAFICZNE ABC

Odcinek piąty

Podział obiektywów ze względu na ich przeznaczenie:

- macroobiektywy - przeznaczone są do wykonywania zdjęć z bardzo bliskiej odległości. Charakteryzują się bardzo niewielką głębią ostrości, co pozwala na bardzo ładne rozmycie nieostrego tła. Innym walorem obiektywów macro jest wbudowana optyczna stabilizacja obrazu, niezbędna do uzyskania nieporuszonych fotografii z ultra bliskiej odległości. Poza zastosowaniami macro, obiektywy świetnie realizują „normalne” zdjęcia portretowe.
- obiektywy portretowe – są to z reguły obiektywy długoogniskowe o ogniskowych krótszych niż w obiektywach wąskokątnych,a dłuższe niż ogniskowa standardowa.
- obiektywy uniwersalne – najczęściej są to obiektywy typu zoom o szerokim zakresie ogniskowych, które umożliwiają fotografowanie od szerokiego do wąskiego kąta.

- obiektywy z kontrolą perspektywy - czyli Tilt-shift – obiektywy z możliwością przesunięcia osi optycznej, dzięki czemu można korygować perspektywę na zdjęciu (zgodnie z regułą Scheimpfluga) bez konieczności używania programu graficznego. Przy pomocy operacji tilt („pochył” lub „pokłon” w polskim nazewnictwie) możliwa jest kontrola płaszczyzny ostrości, a dzięki operacji shift („przesunięcie” – „przesuw”) – kontrola perspektywy.
- obiektywy lustrzane - Obiektyw lustrzany to rodzaj teleobiektywu, w którym oprócz soczewek wykorzystano także lustra paraboliczne. Budowa obiektywu lustrzanego zbliżona jest do teleskopu zwierciadlanego w układzie Maksutova-Cassegraina.
- obiektywy miękkorysujące - obiektyw miękkorysujący to obiektyw fotograficzny tworzący obrazy o zmiękczonym rysunku, przypominające dzieła malarstwa impresjonistycznego.
- obiektywy typu rybie oko – to obiektyw fotograficzny szerokokątny, zwany również z ang. fisheye, o nieskorygowanej dystorsji objawiającej się w tym przypadku beczkowatymi zniekształceniami obrazu.

Free Joomla! templates by AgeThemes