Krajobraz

Krajobraz

Krajobrazy, pejzaże to bardzo wdzięczny obiekt do fotografowania. Potrzeba uwiecznienia na zdjęciach otaczającego nas świata jest naturalną reakcją każdego z nas fotografujących. I nie ma chyba osoby, której nie sprawiałoby przyjemności oglądanie pięknego pejzażu w formie zdjęcia lub obrazu na ścianie.

Wielu z nas mieszka i pracuje w mieście więc ładne widoki natury są dla nas rarytasem. I tu przychodzi z pomocą fotografia krajobrazowa.

Ale fotografia krajobrazowa to nie tylko wiejskie i górskie widoki. Krajobraz to przecież wszystko co nas otacza. To klasyczne krajobrazy, widoki miejskie i zdjęcia morza.

Fotografia krajobrazowa jest gatunkiem wymagającym wbrew pozorom sporego wysiłku i dużych umiejętności. Znam bardzo dobrych fotografów specjalizujących się w portretach, czy zdjęciach ślubnych, którzy nie  potrafią robić zdjęć krajobrazowych, chociaż próbują.

W studio sprawa jest prosta. Fotografując portret w studio (nawet jeśli studiem jest nasz pokój), sami decydujemy o tle, oświetleniu, uczesaniu modelki, sami ustawiamy ją w kadrze. Krajobraz powstaje zupełnie inaczej. Nie stworzymy odpowiedniego światła – musimy na nie poczekać. Kadr budujemy w odwrotny sposób niż w studio. Patrząc przez wizjer aparatu, odejmujemy to, czego nie chcemy na zdjęciu. Dlatego też dobre zdjęcia krajobrazowe nie są dziełem przypadku. Warto o tym pamiętać zachwycając się pięknym widokiem na zdjęciu.

 

Free Joomla! templates by AgeThemes